اخبار اقتصادی امارات عربی متحده ـ دبی

گزیده اخبار و تحولات اقتصادی امارات متحده عربی و دبی در اواخر تیر و اوایل مرداد ماه 1401 مندرج در رسانه‌های این کشور به شرح زیر ارائه می‌گردد.

اطلاعات وزیر اقتصاد امارات درباره این کشور

عبدالله بن طوق المری، وزیر اقتصاد امارات در مصاحبه­ با خبرگزاری رسمی امارات گفت:

– امارات دارای شبکه‌های دریایی، هوایی و زمینی عظیمی است که آن را به بیش از 400 شهر بزرگ جهان مرتبط می‌کند.

– برنامه توافق­نامه ­های مشارکت اقتصادی جامع (CEPAs) که به‌عنوان بخشی از «پروژه‌های 50» در سپتامبر گذشته اعلام شد، یک ستون مهم از تلاش‌های امارات متحده عربی برای رشد اقتصادی پایدار است.

– سه قرارداد با هند، اسراییل و اندونزی منعقد شد و پیشرفت زیادی در مذاکرات برای امضای قراردادهای بیشتر با سایر کشورها در دوره آتی حاصل شده است.

– سه قرارداد امضا شده، بازارهایی را برای بیش از 1.6 میلیارد مصرف‌کننده در جهان ایجاد می‌کند. انتظار می‌رود که این توافقنامه‌ها منجر به اضافه شدن 16 میلیارد دلار به تولید ناخالص داخلی کشور در ده سال آینده و افزایش صادرات امارات به آن بازارها با ارزش بیش از 10 میلیارد دلار در طول این مدت شود.

– سهم گردشگری داخلی در اقتصاد ملی 23 درصد از کل درآمدهای گردشگری را به خود اختصاص داده است درحالی‌که گردشگری بین‌المللی بر اساس ارقام سال 2019 سهمی معادل 77 درصد داشته است.

– مؤسسات هتلداری در سال 2021 درآمدی به ارزش 28 میلیارد درهم به ثبت رساندند که نسبت به سال 2020 بیش از 70 درصد رشد داشتند.

* بیانیه مشترک امارات و فرانسه به مناسبت سفر رسمی رئیس کشور امارات به پاریس

به دعوت رئیس جمهوری فرانسه، رئیس کشور امارات در تاریخ 18 و 19 ژوئیه 2022 به پاریس سفر کرد. مهمترین موضوعات مورد اشاره در بیانیه پایانی این سفر شامل:

– تبریک ماکرون به محمد بن زاید بابت تصدی ریاست دولت امارات و تقدیر از او بابت انتخاب فرانسه به عنوان اولین سفر دولتی که نشان دهنده روابط راهبردی دیرینه دو کشور است.

– وضعیت اوکراین و لزوم راه حل دیپلماتیک

– توافق درخصوص مشارکت استراتژیک جامع انرژی در جهت تقویت امنیت و مقرون به صرفه بودن انرژی

– توافق بین توتال و ادنوک در زمینه تامین سوخت با هدف افزایش امنیت عرضه سوخت در فرانسه

– طرف فرانسوی عملیات موفقیت ­آمیز برنامه انرژی هسته ای امارات را تبریک گفت. طرفین بر نقش مهم انرژی هسته‌ای در کربن‌زدایی بخش‌های انرژی و عزم خود برای ادامه همکاری قوی در این زمینه تاکید کردند.

– طرفین توافق‌نامه‌های متعددی در رابطه با رصد زمین، ابتکارات تغییرات آب و هوا و اکتشاف ماه امضا کردند.

* راه‌اندازی استراتژی جدید متاورس توسط ولیعهد دبی

شیخ حمدان پسر محمد بن راشد؛ ولیعهد و رئیس شورای اجرایی دبی، در توئیتر خود، ارکان و اهداف استراتژی متاورس را به اشتراک گذاشت. او با نامیدن متاورس به‌عنوان «انقلاب بعدی» که بر همه جنبه‌های زندگی در دو دهه آینده تأثیر می‌گذارد، خاطرنشان کرد که در حال حاضر تنها در دبی، هزار شرکت در این بخش وجود دارد.

«این شرکت‌ها پانصد میلیون دلار به اقتصاد ملی ما کمک می‌کنند و ما انتظار داریم که در دوره آینده به‌شدت افزایش یابد». هدف این استراتژی افزایش تصاعدی تعداد شرکت‌های بلاک چین و متاورس به پنج برابر در پنج سال است که 40 هزار شغل مجازی معرفی کرده و 4 میلیارد دلار به اقتصاد دبی کمک می‌کند.

اعلام بودجه 3 هزار درهمی امارات برای توسعه ماهواره‌های راداری

امارات پروژه جدید توسعه مجموعه‌ای از ماهواره‌های راداری را آغاز کرد. پروژه SIRB امارات را به اولین کشور عربی تبدیل می‌کند که مجموعه‌ای از ماهواره‌های رادار دهانه مصنوعی SAR تولید می‌کند.

محمد بن راشد در پیامی‌توئیتری نوشت: ماهواره‌های راداری این کشور دارای دقت یک متر خواهند بود. به گفته دولت امارات این ماهواره‌ها از برنامه‌های تصویربرداری پیشرفته ازجمله نظارت، تجزیه‌وتحلیل محیطی پشتیبانی می­ کنند و دارای کاربردهایی مانند تشخیص نشت نفت، ردیابی و شناسایی کشتی‌ها، نظارت و تشخیص بازده محصول، نقشه‌برداری و توسعه مناطق شهری، کنترل مرز، برنامه‌ریزی و مدیریت جستجو و نجات، نظارت بر ترافیک جاده‌ای و کاربردهای گوناگون دیگر دارند.

آمادگی امارات برای کاوش در ماه و ناهید

امارات قرار است اولین مأموریت پرتاب به ماه را در نوامبر 2022 با موشک فالکون 9 اسپیس ایکس از فلوریدا انجام دهد. مرکز فضایی محمد بن راشد قصد دارد ماه نوردی به نامه راشد را به ماه بفرستد. امارات برای توسعه ماهواره‌ها و همچنین پیشبرد یک برنامه فضایی بلندپروازانه ازجمله کاوش مریخ، صندوقی به ارزش سه میلیارد درهم معادل 820 میلیون دلار ایجاد کرده است.

به دلیل رشد چشمگیر برنامه فضایی امارات طی پنج سال اخیر، وزیر اقتصاد این کشور فضا را در دسته حوزه‌های اقتصادی نویدبخش قرار داد. این کشور در سال 2014 یک آژانس فضایی تأسیس کرد و پنج سال بعد، هزاع المنصوری اولین فضانورد اماراتی بود که به ایستگاه فضایی بین‌المللی رفت. امارات قصد دارد در سال 2024 یک فضاپیمای بدون سرنشین به ماه بفرستد. هزاع المنصوری در سال 2023 و به‌عنوان بخشی از یک مأموریت بلندمدت در همکاری با اسپیس ایکس به ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد رفت.

درخواست روسیه از هند برای پرداخت پول نفت با درهم امارات

روسیه از برخی مشتریان هندی درخواست کرده تا پول صادرات نفت به این کشور را با درهم امارات پرداخت کند. خبرگزاری رویترز اعلام کرد به یک فاکتور فروش دست یافته که در آن صورتحساب عرضه نفت به یک پالایشگاه هندی به دلار محاسبه اما پرداخت آن به درهم امارات درخواست شده است. شرکت روس­نفت روسیه صادرات نفت به هند را از طریق شرکت‌های اورست انرژی و کورال انرژی انجام می‌دهد. هند در حال حاضر دومین خریدار بزرگ نفت روسیه پس از چین است.

تحریم‌های غربی تمایل بسیاری از واردکنندگان نفت را نسبت به نفت روسیه پایین آورده باعث کاهش شدید قیمت آن نسبت به سایر درجات نفتی شده است. به‌این‌ترتیب، پالایشگاه‌های هند که به ندرت نفت روسیه را به خاطر هزینه بالای حمل‌ونقل آن خریداری می‌کردند، حالا فرصتی برای خرید ارزان‌قیمت نفت این کشور نسبت به نفت برنت و خاورمیانه به دست آورده‌اند.

مسکو در ماه ژوئن برای دومین ماه پیاپی عربستان را پشت سر گذاشت و پس از عراق، دومین عرضه‌کننده بزرگ نفت به هند شد. حداقل دو پالایشگاه هندی تا حالا پرداخت‌های خود را با درهم انجام داده‌اند. این پرداخت‌ها از طریق مشرق بانک دوبی به گاز پروم بانک روسیه انجام می‌شود.

شروع ثبت نام برای کنگره جهانی رسانه در ابوظبی

شرکت نمایشگاه­های ملی ابوظبی (ADNEC) از آغاز ثبت­ نام الکترونیکی بازدیدکنندگان در کنگره جهانی رسانه (GMC) که از 15 تا 17 نوامبر برگزار می­ شود خبر داد. این رویداد که توسط ADNEC و خبرگزاری رسمی امارات (وام) برگزار می‌شود، شامل یک کنفرانس و نمایشگاه تخصصی در صنعت رسانه است و فرصت‌هایی را برای تبادل نظر نهادهای مختلف رسانه‌ای فراهم می‌کند.

به کمک ، تجربه و تخصص ما نیاز دارید؟

آماده پاسخ به سوالات و ابهامات شما در زمینه صادرات و واردات به صورت تخصصی هستیم.

به دنبال شرکتی حرفه ای در زمینه صادرات و واردات هستید؟