گوشت گاو نیوزیلند ، کیفیت واردات و صادات

یکی از مهمترین منابع درآمد ارزی کشوری نیوزلند تجارت گوشت و صادرات میباشد. میزان منابع مالی حاصل از صادرات در بخش گوشت نیوزلند 14 درصد از تجارت خارجی این کشور را شکل می دهد.

میزان 13 درصد از گوشت گاو نیوزلند در داخل این کشور به مصرف میرسد و 87 درصد باقیمانده به خارج از کشور صادر می‌شود.

تجارت گوشت و صادرات آن یکی از منابع بزرگ درآمد ارزی کشور نیوزیلند به شمار می رود. در سال 2021 این کشور بالغ بر 5.36 میلیارد دلار گوشت را به سراسر جهان صادر کرده است. 

این میزان از درآمد ارزی، 14 درصد از تجارت خارجی این کشور است. در این بین، نیوزیلندی‌ها حدود 13 درصد از گوشت گاو تولید شده در کشور را در داخل مصرف کرده و 87 درصد مابقی را به خارج صادر می‌کنند. 

در این میان ایالات متحده از سال 2010 بزرگترین خریدار گوشت گاو نیوزیلند بوده است. با این حال، از سال 2012، چین وارد جدول 10 خریدار برتر شد و در سال 2019 ایالات متحده را از رتبه اول خارج کرد و بیش از 1.6 میلیارد دلار گوشت گاو نیوزیلندی خریداری کرد. در سال 2020، ایالات متحده دوباره جایگاه اول را به دست آورد.

در یک نگاه مقایسه ای به سه دهه گذشته، ایالات متحده برای سال ها اولین خریدار گوشت گاو نیوزیلند بوده است. در آغاز دهه 1990 این کشور با فاصله زیاد، مبلغی بیش از 818 میلیون دلار برای واردات گوشت از نیوزیلند هزینه می‌کرد. 

بعد از آمریکا، کانادا، ژاپن، تایوان، هنگ کنگ، سنگاپور، کره جنوبی، جزائر پولینیزی، استرالیا و مالزی به ترتیب بیشترین خرید گوشت گاو نیوزیلند را داشته اند.

نکته جالب این است که چین تا دو دهه پس از این نیز هرگز جز خریداران اصلی گوشت نیوزیلند به شمار نمی رفت. در دهه 90 میلادی ترتیب خریداران اغلب بین همین کشورها تغییر می یافت اما ایالات متحده همچنان رتبه نخست را داشت و در آغاز دهه 2000 با افزایش خرید، حجم زیادی از گوشت گاو نیوزیلند با مبلغ حدود یک میلیارد دلار وارد کشور خود کرد. 

در دهه اول قرن حاضر، آمریکا همچنان برتری جدول خرید گوشت را داشت و کشورهای اندونزی، مکزیک، انگلستان و فیلیپین نیز به طور مقطعی وارد جدول ده خریدار اول گوشت گاو نیوزیلند شدند.

در آغاز دهه 2010، بخشی از حجم خرید گوشت بین ژاپن، اندونزی، کره جنوبی، تایوان و کانادا تقسیم شده بود و آمریکا مبلغ کمتری نسبت به سال های قبل برای خرید گوشت نیوزیلندی هزینه می‌کرد. در آغاز این دهه آمریکا رقمی‌بالغ بر 700 میلیون دلار برای خرید گوشت از نیوزیلند اختصاص داده بود.

دهه دوم قرن 21 نقطه عطفی در تعاملات تجاری نیوزیلند و چین بود. چین در اواسط سال 2011 وارد جدول ده خریدار برتر گوشت نیوزیلند شد و با رقمی در حدود 40 میلیون دلار، دهمین وارد کننده این محصول به شمار می رفت.

این در حالی بود که این کشور به سرعت به بالای جدول خریداران عمده رسید و در اواسط سال 2018 با پیشی گرفتن از آمریکا با رقمی‌بالغ بر 1.651 میلیارد دلار اولین وارد کننده گوشت نیوزیلند شد.

افت و خیز های بحران کرونا در سال 2020معادلات خرید گوشت از نیوزیلند را تغییر داد و در این سال ایالات متحده بار دیگر اولین وارد کننده گوشت گاو نیوزیلند با رقم خرید بالغ بر 1.354 میلیارد دلار  شد.

با توجه به کیفیت گوشت گاو نیوزلند و کشورهای وارد کننده آن میتوان برای واردات گوشت گاو برای بازار داخل کشور از ظرفیت کشور نیوزلند در زمینه گوشت بهره مند شد

 و با توجه به صادرات گوشت این کشور به کشورها مسلمان و رعایت استانداردها و اصول مذهبی در زمینه گوشت حلال، زیرساخت ها و بسترهای لازم برای تجارت بازرگان فعال در زمینه واردات گوشت کشور ایران با نیوزلند در این زمینه مهیا میباشد.

در میان کشورهای خاورمیانه نیز امارات متحده عربی از سال 2015 وارد ده خریدار اول گوشت گاو نیوزیلند شده و در حال حاضر با رقمی‌بیش از 31 میلیون دلار، رتبه نهم وارد کنندگان گوشت را به خود اختصاص داده است.

برای تجارت با کشورهای مختلف جهان،واردات،صادرات،ترخیص،ترانزیت،ثبت سفارش،تامین کالا و موارد مرتبط با تجارت ، هلدینگ پانیک در خدمت شماست.

به دنبال شرکتی حرفه ای در زمینه صادرات و واردات هستید؟