راه ابریشم هوایی و گام عملیاتی چین

چین با بیش از 1میلیارد و 470 میلیون نفر جمعیت پرنفوس‌ترین و با وسعت 9 میلیون و 600 هزار کیلومتر مربع، سومین کشور وسیع دنیا است. این کشور که در شرق قاره آسیا واقع شده است توسط حزب کمونیست و در قالب نظام تک حزبی اداره و مدیریت می‌شود. باید خاطر نشان کرد که بر خلاف آنچه که به نظر می­رسد، حکمرانی در چین – به‌خصوص در حیطه اقتصادی – تا حد زیادی غیرمتمرکز و پراکنده است. ساختار اقتصادی چین متشکل است از: طیف متنوعی از بازیگرانی که هرکدام منافع متمایز و بعضاً متضاد با یکدیگر را دنبال می­کنند: طیفی حامی اصلاحات اقتصادی منطبق با قواعد و هنجارهای غربی؛ و طیفی دیگر حامی اجرای سیاست‌های حمایتی و اعطای مشوق­های مالی برای شرکت‌های داخلی فعال در حوزه­ های استراتژیک؛ و در نهایت عده­ ای نیز هم چنان خواهان اجرای سیاست­های دستوری و ساختار اقتصادی کمونیستی هستند.

 

گروه هوایی استان هه نان چین و شرکت هواپیمایی اتحاد امارات موافقتنامه مشارکت استراتژیکی را به امضا رسانده‌اند که براساس آن، خط پروازی حمل بار بین فرودگاه مرکز استان هه نان و ابوظبی در سال 2022 عملیاتی و موجب افزایش نقش آفرینی این استان در ایده پهنه- راه به صورت کلان و راه ابریشم هوایی خواهد شد.

 

شرکت هواپیمایی اتحاد امارات و گروه هوایی استان هه نان چین موافقتنامه مشارکت استراتژیکی را به امضا رسانده‌اند که براساس آن در سال 2022 حمل بار هوایی بین فرودگاه جنگجو (Zhengzhou) مرکز استان هه نان و فرودگاه ابوظبی برقرار خواهد شد. این قرارداد که در جریان “هفته جنگجو” در اکسپو 2020 دوبی که از روز دوشنبه شش دی ماه 1400 آغاز شد، به امضا رسیده است.

استان هه نان که در مرکز چین قرار دارد، به عنوان‌هاب هوایی داخلی چین شناخته می‌شود که اتصال بین فرودگاه بین‌المللی این استان به امارات، موقعیت این استان در چارچوب ایده راه ابریشم هوایی را ارتقا خواهد داد. در حال حاضر مرکز استان هه نان با 23 شهر جهان خط پرواز حمل بار دارد.

شرکت هواپیمایی اتحاد از زمان آغاز پاندمی، 1042 پرواز باری از پکن و شانگهای داشته که 645 هزار تن محصولات مرتبط با مقابله با کرونا را منتقل کرده است. با توجه به نیاز سریع به برخی از اقلام تولید شده در چین برای مقابله با کرونا، حمل و نقل هوایی نقشی برجسته در خدمات لجستیکی و حمل و نقلی جهان پیدا کرده است. طبق اطلاعات منتشر شده در روزنامه گلوبال تایمز، چین در حال حاضر موافقتنامه حمل و نقل هوایی با 103 کشور جهان در قالب ایده پهنه-راه امضا کرده و پس از همه گیری کرونا 53 مورد آن همچنان برقرار است.

لازم به ذکر است رونق حمل و نقل هوایی به ویژه به مقصد کشورهای اروپایی یکی از راه‌های چین برای تشویق کسب و کارهای کوچک و متوسط در فروش محصولات خرد در خارج از مرزهای چین دارد. به عنوان نمونه در قالب طرح “روز مجردها” که همه ساله در تاریخ 11 نوامبر برگزار می‌شود و تخفیف‌های بسیاری از سوی شبکه‌های خرید و فروش آنلاین ارائه می‌گردد، در کشورهای اروپایی نیز رونق یافته و امکان سفارش مستقیم کالا از چین و ارسال سریع آن نیز فراهم  شده است.

ایده راه ابریشم هوایی توسط رئیس جمهور چین در جریان سفر نخست وزیر لوکزامبورگ به چین در سال 2017 مطرح شد که سابقه آن به اقدامات مقامات استان هه نان در سال‌های قبل از آن و به ویژه اواسط دهه 2000 میلادی بازمی‌گردد که برای ارتقا توسعه اقتصادی این استان و تبدیل شدن به‌هاب هوایی، سفرها و ملاقات‌هایی با مسئولین لوکزامبورگ داشته و دولت مرکزی را مجاب به عملیاتی کردن این ایده کرده‌اند. رقابت شدیدی بین استان هه نان و استان‌های همجوار برای جذب سرمایه خارجی و تبدیل شدن به‌هاب حمل و نقل داخلی و خارجی به ویژه با استان هوبی (با مرکزیت ووهان) و آنهویی وجود دارد.

 

برای ورود به تجارت از تخصص هلدینگ پانیک بهره مند شوید

به کمک ، تجربه و تخصص ما نیاز دارید؟

آماده پاسخ به سوالات و ابهامات شما در زمینه صادرات و واردات به صورت تخصصی هستیم.

به دنبال شرکتی حرفه ای در زمینه صادرات و واردات هستید؟